Тел. (057) 737-24-36м. Харків, вул. Плеханівська, 79 E-mail: kolleg@kharkov.ukrtel.net


 
 

Історія казенного підприємства «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» (ХКБД) нерозривно пов’язана з історією ХПЗ – ДП «Завод імені Малишева», відзначившого у 1995 році 100-річний ювілей з дня заснування та сімдесятирічний ювілей з початку випуску бронетанкової техніки.

Основний напрям діяльності ХКБД – створення двигунів для воєнних гусеничних машин.

ХКБД бере початок своєї історії з 1932 року – саме тоді було поставлене завдання на розробку першого в світі дизеля для танка. Серійне виробництво дизеля В-2 для танка Т34 було розпочате у 1939 році. Заміна бензинового двигуна дизелем стало повною несподіванкою для ворогів. Подолати це відставання вони не змогли до кінця війни.

Для нових танків післявоєнного покоління створений унікальний з питомим потужнісним та масогабаритним показником двотактний турбопоршневий двигун 5ТДФ потужністю 700 к.с., конструкція якого істотно вплинула на вигляд танка Т64. Завдяки поперечному розміщенню двигуна у танку, двобічному відбору потужності, малій висоті, низькій тепловіддачі знижений силует та маса танка. Двигун та моторне відділення з ним – новий напрям у світовому двигунобудуванні.

1

На базі двигуна у п’ятициліндровому виконанні створені двигуни у шестициліндровому виконанні потужністю 1000 та 1200 к.с. для танків Т80УД, Т84 та для модернізації танка Т72. По об’єму та забезпечуваній питомій потужності моторного відділення дані двигуни перевершують відомі аналоги.

2

3

На базі танкових двигунів створене сімейство дефорсуваних двигунів потужністю 300…1000 к.с. для автомотрис, дизель-генераторів, бурових та цементаційних установок та інших народногосподарських споживачів.

КП ХКБД – великий інженерний комплекс який включає в себе конструкторське та технологічне бюро, дослідний та випробувальний підрозділ, виробничу базу. КБ виконує цикл робіт – від розробки документації до передачі її у серійне виробництво.

Серійне виробництво двигунів має власну заготівельну базу та спеціалізоване механо-складальне виробництво.

Для потреб мінітехніки створені малолітражні дизелі потужністю 8-70 к.с.

На базі малолітражних двигунів розроблена гамма колісної техніки: чотириколісні мотоцикли, мікрокари з комплексом навісного обладнання.

Використовуючи набутий досвід та науково-технічний потенціал, КП ХКБД веде роботи у напрямі подальшого удосконалення характеристик серійних двигунів та створення перспективних двигунів нового покоління.

Насальський В.А.

 

 

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *